A keresztény élet és a rockzene találkozása elsőre talán szokatlannak tűnik, ám John Cooper, a Skillet nevű világhírű rockzenekar frontembere rávilágít arra, hogy a kettő nemcsak összeegyeztethető, de egymást erősítők is lehetnek. Interjújában a Worship Leader magazinnak Cooper őszintén beszélt a hitéről, a dicsőítés mélyebb jelentéséről és arról, hogyan viszi az evangélium üzenetét olyan helyekre, ahol az ritkán hangzik el.

Cooper számára a dicsőítés nem csupán zenei szolgálat vagy az istentisztelet része, hanem ennél sokkal több. „A dicsőítés életforma” – vallotta meg, hivatkozva a Róma 12-ben található igére, amely arra hív bennünket, hogy testünket élő áldozatként adjuk Istennek. Az énekes meg­győződése, hogy minden ember folyamatosan imád valamit – vagy az igaz Istent, vagy hamis bálványokat. „A zene, amit alkotunk, arra hivatott, hogy Istent dicsőítse, ne bálványokat. Ez egy hatalmas fegyver a lelki harcban” – mondta.

A Skillet dalai Isten dicsőítésére fókuszálnak, és arra törekednek, hogy a hallgatókat közelebb vigyék az igazsághoz. A világi zeneiparban dolgozva Cooper és csapata az evangélium harcosaként tekintenek magukra, akik olyan helyekre is elviszik Isten világosságát, ahová mások nem merészkednek.

Függetlenség és szabadság a hit megvallásában

A zenekar nemrégiben döntött úgy, hogy húsz év után elhagyja a nagy lemezkiadókat, és függetlenként folytatja. Cooper számára ez nemcsak gazdasági lépés, hanem mély lelki döntés is volt. „A mai kultúrában egyre nehezebb őszintén beszélni a keresztény hitről anélkül, hogy valaki ne érezze magát kényelmetlenül” – mondta.

Ez a függetlenség nagyobb szabadságot adott neki ahhoz, hogy nyíltan beszéljen olyan kérdésekről, mint például a pro-life szemlélet. Bár elismeri, hogy ez sokszor megosztó téma, hisz abban, hogy a Szentlélek vezeti és bátorítja arra, hogy mindig az igazságot képviselje, még akkor is, ha ez nem népszerű.

Lelki harc és remény a zenében

A Skillet legújabb albuma, a Revolution, a lelki harc és a hit erejének témáját járja körül. A lemez arra bátorítja hallgatóit, hogy álljanak meg szilárdan a hitükben, és ne féljenek szembenézni a nehézségekkel. „Isten nem a félelem lelkét adta nekünk, hanem az erő, a szeretet és a józanság lelkét” – idézte az énekes a Szentírást.

Az album egyik kiemelkedő dala, a Showtime, arra ösztönöz, hogy ne csupán hallgatói legyünk az Igének, hanem cselekvői is. Cooper szerint a dal sportindulókra emlékeztető energiája mögött mély üzenet húzódik, amely arra hívja az embereket, hogy bátran cselekedjenek a hitük szerint.

Cooper számára a legmeghatározóbb élmények közé tartoznak azok a történetek, amikor a Skillet zenéje emberek életét változtatta meg. Egy NFL-reklámban hallható daluk, a Hero, például egy házaspárt arra ösztönzött, hogy otthagyják a pornóipart, megtérjenek, és másokat is segítsenek a szabadulásban.

„Hiszem, hogy a Szentlélek ugyanúgy megáldhatja a zenémet, ahogy Dávid hárfája elűzte Saul démonait” – mondta Cooper.

Hit, remény és szeretet forradalma

A zenész úgy látja, hogy a mai fiatalok egyre nagyobb identitásválsággal küzdenek, és ebben a káoszban különösen fontos Isten igazságának hirdetése. A Revolution ezen a szemléleten alapul: hitet, reményt és szeretetet kínál egy olyan világban, amely gyakran kétségbe vonja az emberi élet értékét. „Isten képére lettél teremtve, és ez mindent megváltoztat” – hangsúlyozta. A forradalom azonban nem politikai vagy erőszakos jellegű; sokkal inkább a szív forradalma, amely Isten igazságán alapszik, és minden embert méltósággal kezel.

Cooper arra kéri a keresztény közösséget, hogy imádkozzanak érte és zenekaráért, hogy megtalálják a megfelelő egyensúlyt a bátorság és a bölcsesség között. „Szeretném bátran hirdetni az evangéliumot, de nem akarok csak a zaj része lenni” – fogalmazott.

John Cooper története emlékeztet arra, hogy a dicsőítés nem korlátozódik zenei stílusokra. Isten dicsőségére irányuló életforma, akár a színpadon, akár egy csendes szobában.