Időszakok
Van a fizikai kor, és van a lelki. Különböző időszakok vannak mindkettőben.
Van a fizikai kor, és van a lelki. Különböző időszakok vannak mindkettőben.
A tanulás sokkal jobban megy fiatalon, mint később. A brókerek harmincévesen váltanak, mert nagyjából addig megy az a sokváltozós, gyors reagálású tevékenység. Ekkor pénzügyi középvezetők lehetnek, akik a brókerek csapatát irányítják. 15 év múlva pedig nagy tapasztalatú magas szintű főnök válhat belőlük, aki átlátja az egész cég folyamatait. A világhírű sportolóknál megfigyelhető a 32-35 év körüli időszak, amikor hirtelen, érthetetlen módon kapnak ki gyengébb ellenfelüktől. Ez jelzés a pályafutás végére.
Hasonlóképpen, a lelki életben is megfigyelhetők időszakok, melyek igazak az egyénekre, dicsőítő csoportokra, lelkészekre, gyülekezetekre és mozgalmakra is.
Isten mindent szeretetből tesz. Azt is, amikor ránk bíz valamit, és azt is, amikor (még) nem. Mi hamarabb gondoljuk késznek magunkat, de ő látja a teljes képet. A valóságban különböző teszteket kell elvégeznünk, és amikor az egyik sikerül, akkor jöhet a következő. A Zsidó 6,12 szerint hit és türelem szükséges at ígéretek elnyeréséhez. Ha többre szeretnénk jutni, az nagyon jó, és ezt a szokásunkat csak erősítsük egész életünkön át. Közelebb Istenhez, többet a szellemi ajándékokból, jobban megismerni Jézust, és szorosabb kapcsolatot kialakítani a Szentlélekkel. Addig nem nyugodni, míg tisztába nem jövünk az elhívásunkkal, hogy mi a feladatunk. Aztán, ha rájövünk, akkor azon a területen tanuljunk, fejlődjünk, hogy egyre hatékonyabbak legyünk.
Több évtized után visszanézve látszik, hogy életünk egyes szakaszai mennyire szükségesek voltak későbbi megbízatásunk eredményességéhez.
A nehézségeknek pedig (legalább) két céljuk van. Egyrészt kihozzák, hogy mennyire ragaszkodunk az Úrhoz, másrészt később meg tudjuk érteni, és bátorítani azokat, akik hasonló szenvedésteli időszakon haladnak át.
Jézus azt mondta, hogy a jó ember a szívéből hozza elő a jókat. Ám ehhez be kell vinnie azokat. A hívők egyéni életében vannak gyűjtő és kincseket kiadó időszakok. Van, amikor már szerepelnénk, de még gyűjtenünk kell, hogy elég legyen a következő időszakra. Máskor viszont már van elég lelki kincsünk, és az Úr megnyit egy ajtót, amin bátran be kell menni. Alázattal, neki adva minden dicsőséget, át kell adnunk azoknak, akikhez küldettünk. Szabadnak kell lennünk a nyilvánosság elé lépni, de adott esetben visszahúzódni is, hogy újabb adagot gyűjtsünk. Mindkettőnek megvan az ideje, és egyformán meg kell becsülnünk őket.
Bátorítsanak a bibliai példák. József mintegy 10 éven át készült a fáraó börtönében, ahol mintaszerűen helytállt, hiszen az igazgató rábízta az intézmény menedzselését. Egyik reggel még életfogytigra ítéltként ébredt, este pedig a fáraó helyetteseként feküdt le! Jézus is készült, Pál apostol is. Ne legyünk türelmetlenek, hanem használjuk ki ezt az időszakot.
Értékes az emberek előtti, de az emberek szeme elől elrejtett időszak is.
Szempont az is, hogy amikor szintet lépünk, akkor a szellemi támadások is felerősödnek. Ha még nem vagyunk felkészültek erre, Isten nem fog prédául odaengedni a gonosz erőknek.
Istennek vannak számunkra sokat jelentő meglepetései, megbízatásai is. Ha például introvertált vagy, akkor lehet, hogy nyilvánosság előtti feladattal bíz meg, hogy a személyiséged kiteljesedjen. Aztán, ha megtanultad ezt is, akkor megszűnik a megbízatásod, de onnantól fogva, szabad vagy bármikor beszélni emberek előtt is.
Lehet, hogy megbíz az Úr, hogy segíts egy testvérednek, aki vétkezett, megzuhant vagy kiégett. Senki sem lát, csak Isten. Hónapokon, éveken át ott vagy mellette, és a támogatásoddal újra szabad, aktív és céltudatos lesz. Erről nem beszélsz, nem posztolsz, de lesz majd jutalmad, nem is akármilyen.
Egy dolog viszont nagyon fontos: mindig bíznunk kell Isten jóságában. Nem lázadozni, nem kifogásolni, ugyanakkor a többre vágyásunkat kifejezni, elmondani. Ahogy egy gyerek szabadon elmondhatja, hogy Ferrarit szeretne vezetni. Nyugodtak lehetünk abban, hogy amint elég jól fogunk vezetni, lesz kellő rutinunk, akkor megkapjuk a lelki „Ferrari” kulcsát. És lehet, hogy ezzel csak éveken át egy idős nénit viszünk a faluszéli kisboltba vásárolni, majd haza. Ha hűségesek leszünk, akkor Apa beállít egy nap, és közli, hogy megyünk Fioranoba, a gyár tesztpályájára, és ott tölthetünk a helyi trénerekkel egy egész napot.
Az engedelmesség a lényeg, aztán mindegy, hogy falusi kisbolt vagy a Ferrari pályája.