Miért olvassuk a Bibliát?
Számos kiváló forrás létezik, amely erősíti hitünket és a Biblia felé irányít. Ugyanakkor fontos, hogy ne helyezzük emberek szavait Isten Igéje elé. Miért fontos tehát magát a Bibliát olvasnunk?
Számos kiváló forrás létezik, amely erősíti hitünket és a Biblia felé irányít. Ugyanakkor fontos, hogy ne helyezzük emberek szavait Isten Igéje elé. Miért fontos tehát magát a Bibliát olvasnunk?
A Biblia olvasása azért fontos, mert ez Isten közvetlen kinyilatkoztatása számunkra. Ez az Ő ihletett üzenete, amely elmondja a teremtés történetét, az emberiség bűnbeesését, Isten megváltási tervét, Jézus áldozatát, feltámadását és a Szentlélek ajándékát. Bemutatja az egyház születését, szól Krisztus visszajöveteléről és a benne hívők feltámadásáról. A Biblia üzenete arról az egy igaz Istenről szól, aki annyira szeretett bennünket, hogy Jézuson keresztül meghalt a bűneinkért, hogy együtt lehessünk vele.
A 2 Timóteus 3,16–17 ezt mondja: „A teljes Írás Istentől ihletett, és hasznos a tanításra, a feddésre, a megjobbításra és az igazságban való nevelésre, hogy az Isten embere tökéletes és minden jó cselekedetre felkészített legyen.”
A Biblia az egyetlen könyv, amely megváltoztathat bennünket
Bár hasznos minden olyan könyv és anyag, amely segíti hitünk elmélyítését, mindannyiunknak ügyelnie kell arra, hogy ne helyettesítsük a Bibliát más emberek szavaival. Csak Isten Igéje képes valóban megváltoztatni minket. Az emberi bölcsesség és gyakorlati tanácsok építőek lehetnek, de csak a Szentírásnak van ereje átalakítani a szívünket. Isten Igéje élő és ható; tanít, nevel, és megmutatja számunkra a Megváltót. Fontos, hogy nagyra becsüljük a Bibliát, és minden külső tanítást összevessünk azzal, amit Isten mondott önmagáról Igéjében.
A Zsidókhoz írt levél 4,12-ben ez áll: „Mert Isten igéje élő és ható, élesebb minden kétélű kardnál, és elhat a lélek és szellem, az ízületek és a velők szétválásáig, és megítéli a szív gondolatait és szándékait.”
A Biblia történetének egésze fontos
Néha hajlamosak vagyunk egy-egy igeversre vagy szakaszra összpontosítani, de így elvétjük azt, amit Isten a teljes Bibliában akar közölni velünk. A Biblia összefüggő egész, amelyet meghatározott cél érdekében írtak. Ha csak az Újszövetségre koncentrálunk, és kihagyjuk az Ószövetséget, lemaradunk Isten teljes tervéről. Ugyanez igaz fordítva is: ha csak az Ószövetséget olvassuk, nem fogjuk megismerni Jézus Krisztust és a Szentlélek valóságát az életünkben. Isten Igéjének minden részére szükségünk van, még akkor is, ha néhány szakasz nehezebb vagy kevésbé érdekes számunkra. Istennek célja van azzal, hogy mindezeket belefoglalta a Szentírásba.
Az 5 Mózes 4,2 így figyelmeztet: „Semmit se tegyetek hozzá ahhoz, amit én parancsolok nektek, és el se vegyetek abból, hanem tartsátok meg az Úrnak, a ti Isteneteknek parancsait, amelyeket én parancsolok nektek!”
A Biblia szent és örökkévaló
Isten Igéje szent, igaz és tökéletes. Minden szava gondosan megtervezett, mert az, aki írta, maga is szent. Isten hibátlan, így az Ő Igéje is az. Az emberek által írt könyvek idővel elmúlnak, Isten Igéje azonban örökké tart. Megnyugtató tudni, hogy Isten soha nem változik, és Igéje mindig hűséges marad hozzánk.
A Zsoltárok 33,4 ezt mondja: „Mert az Úr igéje igaz, mindent hűségesen cselekszik.”
Máté 24,35 pedig így tanít: „Az ég és a föld elmúlnak, de az én beszédeim nem múlnak el.”
A Biblia tökéletes
Isten Igéje tökéletes, hibátlan. Ez az Ő üzenete számunkra, amely megmutatja az Ő megváltó tervét. Bár a Biblia történeteiben szereplő emberek sokszor vétkeztek, maga az üzenet tökéletes. Isten tökéletessége tükröződik Igéjében is. Ünnepelhetjük ezt a tökéletességet egy bűnnel teli világban, ahol mindannyian a tökéletességre vágyunk.
A Zsoltárok 18,30 így szól: „Az Isten útja tökéletes, az Úr beszéde színigaz; pajzsa Ő mindazoknak, akik benne bíznak.”
Legyen szó bármilyen segédeszközről vagy forrásról, mindannyian törekedjünk arra, hogy mélyüljünk el a Szentírás szeretetében és tiszteletében. Isten megajándékozott minket az Ő Igéjével, amely célzott, erőteljes, szent és örökkévaló, éljünk vele!
Forrás: Crosswalk