Hogyan reagáljon egy keresztény a gyászra?
Míg a világ tanácsokat adhat a gyászra és a szeretteink elvesztésével való megbirkózásra, csak a Biblia ad valódi reményt és igazi válaszokat.
Míg a világ tanácsokat adhat a gyászra és a szeretteink elvesztésével való megbirkózásra, csak a Biblia ad valódi reményt és igazi válaszokat.
Egy szerettünk elvesztése rendkívül fájdalmas. Az élet megállni látszik, a hétköznapi feladatok kihívássá válnak. A gyász érzelmi hullámvasútjának kezelése kimerítő. Senki sem mentes a gyász hosszan tartó érintésétől, még a keresztények sem. A Szentírás azonban nemcsak az emberi gyászra tartalmaz példákat, hanem Isten Igéje leszögezi a gyászolással kapcsolatos elveket is.
A Szentírásban több példa is van a gyászra. Az egyik legfontosabb, amelyhez a legtöbb ember a fájdalom és a bánat idején fordul, Jób könyve. Jób istenfélő, szilárd hitű ember volt, mégis mély gyászt élt át, miután elvesztette minden gyermekét és jószágát, valamint fájdalmas sebek gyötörték (Jób 1:13-22; 2:2). Ószövetségi szokás szerint gyászruhát öltött, és hamut szórt a fejére, hogy másoknak is jelezze gyászát (Jób 2:8). Eljöttek a barátai, hogy egy egész héten át mellette legyenek és vele együtt gyászoljanak (Jób 2:11-13).
A Bibliában a gyász másik fontos példája Jézus szolgálata alatt található. Amikor Jézus találkozott Máriával, miután megtudta Lázár halálának hírét, nem szidta meg gyászoló barátját. Ehelyett a Szentírás azt mondja: “Amikor Jézus látta, hogy Mária sír, és a vele jött zsidók is sírnak, háborgott lelkében, és megrendült.” (János 11:33). Amikor Jézus meglátta a sírboltot, ahová Lázárt temették, János evangéliuma feljegyzi, hogy “Jézus sírt” (János 11:35). Jézus Krisztus, a minden királyok felett álló Király, aki mindent teremtett, könnyekre fakadt a fájdalmas bánat miatt, amelyet barátai között látott. Nem ítélte el sírásukat, hanem velük együtt gyászolt.
A Biblia arra utasítja a hívőket, hogy ne szomorkodjanak úgy, ahogy a világ teszi (1Thesszalonika 4:13). Ez az igevers azonban nem azt mondja, hogy a hívők mentesülnek a gyászfolyamat alól, hanem azt erősíti meg, hogy Krisztus követőinek van reményük még a szeretteik elvesztése miatti fájdalom közepette is. Amint azt Mária és Márta példája is mutatja, a feltámadásba vetett szilárd hitük nem semmisítette meg a testvérük halála miatt érzett mély fájdalmat (János 11:17-32). Jézus megerősítette a feltámadás igazságát és az örök életet azok számára, akik hisznek, de arra is szakított időt, hogy barátai mellett gyászoljon (János 11:25-26, 35).
Amint ezekből a bibliai példákból kiderül, a gyász megengedett. Isten soha nem ítél el senkit azért, mert gyászolja szerettei elvesztését. Sőt, az Úr Krisztus együtt sírt a barátaival, miközben az örök élet vigasztaló igazságát is kimondta.
A Jézus halálában és feltámadásában hívők számára van remény a halál nélküli jövőre. Ha egy szerettünk Krisztusban hívő volt, akkor ígéret van arra, hogy a mennyben viszontlátjuk őt (2Korinthus 5:8). Még ha szerettük nem is volt hívő, a gyászoló keresztény számára akkor is jelen van a Jézussal való jövő csodálatos reménye (Filippi 1:23). Jézussal mindig van remény.
A Szentírás elmagyarázza, hogy az új égben és az új földön nem lesz többé szomorúság és halál (Jelenések 21:3-5). Az embereknek nem kell többé elviselniük azt a fájdalmas folyamatot, hogy látniuk kell szeretteik halálát, és nélkülük kell élniük. A halálnak többé nem lesz hatalma, és egyszer s mindenkorra legyőzik (1Korinthus 15:55-57; Jelenések 20:14). Maga Isten fogja letörölni gyermekei könnyeit azon a napon (Jelenések 21:4).
Nemcsak a dicsőséges jövő és az örökkévaló ország reménysége van benne, hanem Isten azt is megígéri, hogy közel van azokhoz, akiknek fájdalmaik vannak. A Zsoltárok 34:18 szerint: “Akik az ÚRhoz kiáltanak, azokat meghallgatja, és kimenti őket minden bajból”. Ahelyett, hogy csak bátorító szavakat kínálna, Ő a Jó Pásztor, aki a hívőkkel együtt jár a halál árnyékában is (Zsoltárok 23:4; János 10:11). Bár a gyászfolyamat során gyakran érezzük magunkat magányosnak, a hívők biztosak lehetnek abban, hogy soha nincsenek egyedül. Maga az Úr jár velük gyászukban.
A gyász gyakran bonyolult és nehéz lehet. Előfordul, hogy a gyászoló keresztény azon tűnődik, miért kellett a halálnak bekövetkeznie. Isten nem tolja el magától az ilyen kérdéseket vagy a gyász bonyolultságát. A Bibliában vannak példák olyan emberekre, akik kérdéseiket és fájdalmukat az Úr elé vitték.
Jób könyve azt mutatja, hogy nem baj, ha nehéz kérdéseket teszünk fel Istennek (Jób 7:20). Bár Isten nem adott magyarázatot szenvedéseire, de a hatalmára és erejére alapozott választ adott Jóbnank (Jób 38-41).
Dávid sem félt fájdalmát és bánatát az Úr elé vinni. A Zsoltárok 6:3-ban leírja szorongását, és megkérdezi: “Meddig késel, Uram, meddig?”. Szomorúságát és fájdalmát részletezve mondja Istennek: “Belefáradtam a sóhajtozásba. Egész éjjel könnyekkel áztatom ágyamat, könnyeimmel öntözöm fekvőhelyemet.” (Zsoltárok 6,7). Dávid nem köntörfalazott a bánatán, hanem imádkozott a fájdalmáról, és kérdezte az Urat.
A gyászoló keresztényeknek hajlandóaknak kell lenniük arra, hogy kérdéseiket az Úr elé vigyék. Lehet, hogy Ő nem a várt módon válaszol, vagy nem magyarázza meg az ember gyászának okát. Ő azonban hajlandó meghallgatni és válaszolni követői nehéz kérdéseire.
Isten nem csak jövőbeli reményt és jelenbeli vigaszt nyújt, hanem az ember gyászát és veszteségét is képes felhasználni. Pál a korintusiakhoz írt második levelének bevezetőjében kifejti, hogy Isten hogyan ad vigasztalást, amely Krisztus által árad szét (2Korinthus 1:4-5). Az apostol azt mondta, hogy Isten “megvigasztal minket minden nyomorúságunkban, hogy mi is megvigasztalhassunk másokat minden nyomorúságban azzal a vigasztalással, amellyel Isten vigasztal minket.” (2Korinthus 1:4).
Az Úrtól kapott ilyen vigasztalás nem csak a bajban lévők javára szolgál, hanem arra is, hogy másokkal is megosszuk. A gyászt átélt keresztények, akik vigasztalást kaptak a gyász és a fájdalom idején, jobban meg tudják érteni a többi gyászolót, és fel tudják ajánlani nekik azt a reményt és vigaszt, amit ők az Úrtól kaptak. Pál felismerte ezt, és azt mondta a korintusiaknak, hogy az ő szenvedése és vigasztalása, valamint munkatársai az ő javukat szolgálják (2Korinthus 1:6).
Bár a gyász időszakai, bármilyen hosszúak is legyenek, nehezek és fájdalmasak, Isten ezekben az időszakokban is munkálkodik. Megerősítheti az ember hitét és a Vele való kapcsolatát, valamint felkészítheti a gyászolót a jövőbeni szolgálatra más fájdalmas szívek számára.
Egy szeretett személy elvesztése nehéz. A keresztények sem mentesülnek a gyász alól, és a szeretteik halála hatással lesz rájuk. A gyász folyamatát nem kell szégyellni vagy kerülni, hiszen a gyász egy bibliai válasz.
A gyászoló keresztény azonban nem marad remény és vigasztalás nélkül. A mennyország és az eljövendő örökkévaló ország ígérete fényes jelzőfényként áll a jövőre nézve, míg Jézus állandó jelenléte vigaszt nyújt a jelenben. Isten még mindig munkálkodik a gyász fájdalma közepette, és nem engedi, hogy szerettei bánata hiábavaló legyen.
Forrás: Crosswalk