Hiába

2000. július 5-én az Air France Concorde járata szállt fel Párizsban, hogy átvigye az óceánon 100 (ebből 96 német) tehetős utasát, akik kéthetes amerikai luxushajózásra indultak. Az öt perccel előttük felszálló gépről levált egy negyven centis fémdarab, a Concorde egyik kereke felcsapta a szárnyra, ami után kigyulladt az üzemanyagtartály. Mint kiderült, a repülő egy tonnával túl is volt terhelve, s mivel leállították a tűz miatt az egyik hajtóművet, nem volt elég erő a felszálláshoz, s a gép egy szállóra zuhant. Korábban volt már 70 probléma a Concorde kerekeivel, de csak most lett belőle tragédia. 

2024 augusztusában Szicília partjainál az 56 méter hosszú Bayesian yachton egy sikeres ügyvéd, egy bankvezér és egy komoly befektető ünnepelte családtagjaival milliárdos perük megnyerését. Párszáz méterre a parttól, hajnalban egy forgószél csapott le, elragadta a hajót, ami negyedóra múlva elsüllyedt. A legtöbben megmenekültek, de néhányan a kabinokban maradtak, és aztán az 50 méteres mélységben esélyük sem volt. 

Nem hiába

Derek Prince a múlt század egyik legnagyobb hatású bibliatanítója szanitécként szolgált a 2. Világháború alatt az Észak-afrikai fronton. Ő volt az első, aki leírta, miként lehet országokért, történelmi helyzetekért imádkozni, s ezt az El-alameini ütközet kimenetele illusztrálja. Katonatársai észrevették, hogy amikor lövik őket, akkor Derek közelében nem hullanak lövedékek, így odahúzódtak a közelébe. Prince azután feleségével több árvaházban nevelkedett lányt fogadott örökbe, akikkel Jeruzsálem ostromakor a harcok miatt többször is költözniük kellett. Egyiküknek sem lett semmi baja, pedig a frontvonal közelében mozogtak.

Desmond Doss hőstetteit a Fegyvertelen Katona film tette ismertté. A szintén szanitéc Doss 75 (de lehet, hogy 100) társa életét mentette meg, köztük azét a parancsnokét is, aki hadbíróságra citálta a fegyverhasználat megtagadása miatt. A film készítői elképedtek Desmond történetén, aki annyira valószerűtlen helyzetekben is sértetlen maradt, hogy bele sem tették a filmbe, mivel senki nem hitte volna el. Többször is 7-8 méterre a tüzelő japánoktól kötözte be bajtársait, akiket majd 100 méteren át cipelt hátra. Mikor megsebesült, átengedte a hordágyát egy súlyosabb sebesült társának, majd újra eltalálták, és úgy kúszott vissza az övéihez.

Persze, a valóság nem ilyen fekete-fehér, de irányában és arányaiban igen. Mert így hangzik az ígéret a 91. Zsoltárban: „Elesnek mellőled ezren, és jobb kezed felől tízezren; és hozzád nem is közelít”. Lehet mondani érveket és ellenérveket, példákat és ellenpéldákat, de Isten védelme valós dolog. Átnyúlik az életen túlra is, de már itt is működik. Aki elkezdi rábízni magát a gondoskodó Istenre, az tudja igazán, hogy mennyi „véletlen” lép színre. Rosszak, amik nem történnek, és jók, amelyek igen. Néha, csak évek múlva értjük meg, mitől és hogyan óvott meg. Mint Baradlay Ödön, aki utólag jött rá, hogy a Leonin, a barátja miért tartóztatta le, majd szöktette meg.

Három példa arra, hogy nincs, ami megvédjen, és kettő arra, hogy bárhonnan kijöhetsz épségben. Bizonyítani Isten védelmét nem lehet – átélni annál inkább. Mert szinte biztos, hogy volt, aki imádkozott azalatt a 208 másodperc alatt, míg Sully kapitány letette gépét a Hudson folyóra. És azt sem tudod bizonyítani, de látod, amint az érted mondott imádságok mentén, jó döntéseket hoznak az intenzíven az orvosaid.

És nem véletlen, hogy pont Dávid, aki annyi szorult helyzetből menekült meg, hagyta ránk a 12. Zsoltárban ezt a mondatot: „azt mondja az Úr; biztonságba helyezem azt, a ki arra vágyik”. 

Bárkire igaz. Mindenkire érvényes.