Elmélkedni Isten igéjén
Az 1. zsoltár megmutatja az egyetlen lehetséges módját annak, hogy az ember a megigazulás útjára lépjen, és azon haladjon előre: „elmélkedni” kell Isten Igéjén.
Az 1. zsoltár megmutatja az egyetlen lehetséges módját annak, hogy az ember a megigazulás útjára lépjen, és azon haladjon előre: „elmélkedni” kell Isten Igéjén.
Az 1. zsoltár az egész Zsoltárok könyvének határozottan megadja az alapját, arra biztatva olvasóit, hogy életük örömét egyedül Istenben keressék. Világossá teszi, hogy mindössze két lehetséges út van – vagy inkább kétféle ember –, a gonosz és az igaz. Ez a felosztás jellemzi a Biblia bölcsességirodalmát. A zsoltáros szerint ahhoz, hogy az ember az „igazak” közé tartozhasson, arra van szükség, hogy szeresse Isten igéjét (héberül tóra, vagyis „törvény”), elmélkedjen Isten rendelkezésein, és az Úr útjait kövesse.
A hívő életben az egyik legfontosabb dolog az, hogy az ember tanulja az Úr útját, ezt pedig egyedül Krisztus és a Szentírás révén lehet megtenni. János evangéliumában Jézus azt mondja, hogy ő „az út, az igazság és az élet” (Jn 14,6). Ő a láthatatlan Isten képe (Kol 1,15), és ha rá nézünk, akkor látjuk, mit jelent valóban igaz embernek lenni. Ahhoz, hogy a hívők olyan „igaz” emberré váljanak, amilyenről a zsoltáros beszél, a legfontosabb, hogy Krisztust megismerjék. A következő lépés pedig az, hogy Jézus példáját kövessék.
Jézus – mint a testté lett Ige – teljes egészében ismerte Isten igéjét. Így könnyedén idézett a Szentírásból, teljes bizonyossággal beszélt Atyja szerető szívéről, és tökéletes életet élt. Ugyanígy a hívőknek is Krisztus személyében és Isten teljes Igéjének az ismeretében kell megtalálniuk az utat, az igazságot és az életet. Ezért tehát időt kell szánni arra, hogy a Szentírást olvassuk és hallgassuk, mert így ismerhetjük meg Istent, így érthetjük meg, hogy mi tetszik neki, és mi nem, így tudjuk megkülönböztetni Isten hangját a világ gondolataitól, és így válhatunk mélyen gyökerező fává, amely megtermi a gyümölcsét (Zsolt 1,3).
Az 1. zsoltár megmutatja az egyetlen lehetséges módját annak, hogy az ember a megigazulás útjára lépjen, és azon haladjon előre: „elmélkedni” kell Isten Igéjén. Érdekes, hogy az itt szereplő eredeti héber kifejezés azt jelenti, hogy „kimond, mondogat, magában ismételget”. Tehát mondhatjuk, hogy a Szentíráson való elmélkedés azt jelenti, hogy az ember Isten szavait a magáévá teszi – akár azzal, hogy olvassa, akár úgy, hogy emlékezetébe idézi őket. Ezt fontos megjegyezni, ugyanis az elmélkedés sokak számára idegen (és talán túl elvont, nem gyakorlatias) dolog. Pedig valójában éppen ez a gyakorlati módja annak, hogy a hívők eljussanak oda, hogy a Szentírás áthassa a gondolkodásukat, a szívüket és az életüket, és ezáltal Krisztust útját kövessék.
Boldog ember az, aki nem jár a bűnösök tanácsa szerint, nem áll a vétkesek útjára, és nem ül a csúfolódók székére, hanem az ÚR törvényében gyönyörködik, és az ő törvényéről elmélkedik éjjel-nappal. Olyan lesz, mint a folyóvíz mellé ültetett fa, amely idejében megtermi gyümölcsét, és nem hervad el a lombja. Minden sikerül, amit tesz. Nem így járnak a bűnösök, hanem úgy, mint a pelyva, amelyet szétszór a szél. Ezért nem állhatnak meg a bűnösök az ítélet idején és a vétkesek az igazak közösségében. Mert ismeri az ÚR az igazak útját, a bűnösök útja pedig semmibe vész.
ZSOLTÁROK 1,1–6