A lehetetlen is lehetséges
Eszter könyve egy Isten választott népe számára rettenetes eseménysort beszél el.
Eszter könyve egy Isten választott népe számára rettenetes eseménysort beszél el.
Ahasvérós király birodalma hatalmas volt. Indiától Egyiptomig százhuszonhét tartomány tartozott hozzá. Számtalan, különféle etnikumból származó, különböző nyelvet beszélő, más-más kultúrájú és vallású ember felett uralkodott. A zsidóké csak egy volt a sok kisebbség közül a perzsa világ tengerében. Viszont annak ellenére, hogy már sok éve elhurcolták őket saját földjükről, Isten óvó keze megtartotta őket. A történet csúcspontján egy visszavonhatatlan törvényt adtak ki, amely legalizálta a zsidó nép kiirtását. Ez igencsak kilátástalan helyzetet teremtett, de Isten végig mindent a kezében tartott.
A könyv cselekménye egy hat hónapig tartó ünnepségsorozattal veszi kezdetét; ez valószínűleg egyfajta haditanács lehetett, amelynek során megtervezték a görögök elleni perzsa hadműveleteket. Ezután a legkisebbtől a legnagyobbig Súsánban mindenki meg volt hívva egy káprázatos kerti fogadásra, amely egy hétig tartott. Sajnálatos módon ennek az ünnepségnek a vége felé, amikor már mind a király, mind a vendégek meglehetősen ittasak voltak, és elveszítették a józan ítélőképességüket, a király behívatta a királynét, hogy mindenki megcsodálhassa. A királyné azonban megtagadta ezt a kérést, nem volt hajlandó mutogatni magát a társaság előtt, ezért a király megkérdezte a tanácsadóit, hogy mi ilyenkor a teendő. Úgy döntöttek, hogy a királyné helyét másvalakinek, nála méltóbbnak kell átadni. Ilyen terhelt körülmények között nyílt meg az ajtó Eszter előtt, hogy beléphessen a történetbe. Az egyik királynénak mennie kellett, hogy egy másik kerülhessen be Isten tervébe. Végső soron azért kellett Eszternek színre lépnie, hogy népe megmenekülhessen.
Jézus azt mondja a Mt 5,48 versében: „Legyetek… tökéletesek, amint a ti mennyei Atyátok tökéletes!” Ez lehetetlen elvárás. Hála Istennek, Jézus méltóvá teszi a hívőket erre. Jézus belépett az emberiség történelmébe, hogy Isten akarata végbemenjen. Senki nem méltó arra önmagában, hogy Isten történetét magára vegye, de Jézus megteremtette a lehetőségét annak, „hogy járjatok az Úrhoz méltóan, teljes tetszésére, minden jó cselekedettel gyümölcsöt teremve, és növekedjetek Isten megismerésében” (Kol 1,10).
Bár Ahasvérós király lakomája a királynő leváltásával ért véget, ez lehetőséget biztosított arra, hogy Isten olyasvalakit tegyen a helyére, aki hatással tud lenni a királyra, és meg képes menteni Isten népét. A zsidó nép mind a mai napig meg is ünnepli Isten ezen drámai intézkedését.