A bölcs bolond és a bölcs megmentő
Salamon élete rámutat, hogy micsoda különbség van a Biblia nagy vezéregyéniségei és Jézus Krisztus között. Jézus Isten minden bölcsességét tökéletesen birtokolta.
Salamon élete rámutat, hogy micsoda különbség van a Biblia nagy vezéregyéniségei és Jézus Krisztus között. Jézus Isten minden bölcsességét tökéletesen birtokolta.
Salamon bölcsessége legendás volt. Isten megadta neki, amit kért, és képessé tette őt arra, hogy tökéletesen különbséget tudjon tenni jó és rossz között. Ezzel ki is vívta a környező népek elismerését (1Kir 4,29–34). A történelem nagy alakjai között Salamon neve egyet jelent a különleges bölcsességgel.
E nagy bölcsessége dacára Salamon élete az emberi bűn természetéről tanúskodik. Ismételten képtelennek bizonyult arra, hogy a neki adott bölcsességnek megfelelően éljen. Bölcsessége páratlan volt, az életét viszont ostobán élte. Például a Példabeszédek könyvében Salamon a nemi erkölcstelenségről értekezik (Péld 5,1–14). Rámutat, hogy a házasságtörés végül romlásba dönti az embert (7,21–23). Arra biztatja a férjeket, hogy elégedjenek meg a feleségükkel, és házastársuk szerelméhez legyenek hűségesek (5,18–19). Ezek a bölcs intelmek és figyelmeztetések Salamonnak az Istentől kapott bölcsességét tükrözik.
Ugyanakkor Salamon nem annak megfelelően élt, ahogyan beszélt. Élete során hétszáz felesége volt és háromszáz ágyasa. Ezek a nők eltérítették őt az egy igaz Istentől, rávették, hogy különféle pogány istenségeknek építsen oltárt egy Jeruzsálemen kívüli dombon. Mindannak, amiről pontosan tudta, hogy igaz, éppen az ellenkezőjét élte, és ezzel a valaha élt legbölcsebb bolonddá vált.
Salamon élete rámutat, hogy micsoda különbség van a Biblia nagy vezéregyéniségei és Jézus Krisztus között. Jézus Isten minden bölcsességét tökéletesen birtokolta. Következetesen bizonyította, hogy az ő bölcsessége sokkal több és mélyebb, mint a pusztán külsődleges engedelmesség. Például ő nem egyszerűen csak azt parancsolta az embereknek, hogy ne kövessenek el házasságtörést, hanem hogy már a bűnös kívánságtól is meneküljenek (Mt 5,27–30). Jézus bölcsességét az teszi egészen döbbenetessé, hogy ő nemcsak tanította, hanem élte is ezt az életet. Salamonnal ellentétben Isten Fiának az élete mindig teljes összhangban volt a tanításával. Nem csupán beszélt Isten bölcsességéről, hanem be is mutatta, hogy milyen az ennek megfelelő élet. Az, hogy Jézus bölcsessége és életvitele következetesen fedte egymást, újabb bizonyítéka annak, hogy ő tényleg az, akinek mondja magát: Isten tökéletes Fia.