Igen és nem
Minden helyzetre az egyik igaz a kettő közül.
Manapság kevés a fekete-fehér szituáció. Sok a szürke, van, ahol a fehér a több, máshol pedig a fekete. Ez okozhatja, hogy egymástól eltérően ítéljük meg ugyanazt a helyzetet. Életünk kérdéseit érdemes egészen odáig elvinni, ahol a fehér fehérré tisztul, a fekete pedig feketévé sötétedik. Az igen egyértelművé válik, mivel pontosan kiderül, hogy mi az, ami nem.
Egy elkötelezett hívő mindig Isten akarata szerint szeretne élni, a jól feltett kérdések, és az azokra adott válaszok pedig segítséget adnak, hogy tisztán lássunk, és eligazodjunk ebben az információözönben, amiben haladunk. Dávid így készítette fel Salamont az uralkodásra: „Légy bátor és határozott – nem szabad soha félned, és ne engedd, hogy bármi elbizonytalanítson!” (1Krónika 22,13). Mivel mi is uralkodásra születtünk (Róma 5,17), ami nem mások fölött, hanem a többiek szolgálatára való, jó, ha ezt a tanácsot alkalmazzuk a mindennapokban.
Igen, biztos vagyok a Megváltóm szeretetében, Isten apai törődésében. Igen, biztos vagyok a férjemben, feleségemben. Igen, biztos vagyok, hogy most itt kell laknom. Igen, biztos vagyok abban, hogy ezt a szolgálatot kell végeznem. Igen, biztos vagyok benne, hogy többnyire mikor kell lefeküdnöm, és mikor felkelnem, mit és mennyit ennem és innom. Biztos vagyok abban, hogy a Biblia teljesen megbízható, ezért azt tartom minden kérdésben iránymutatónak.
Igen, biztos vagyok benne, hogy mire kell vigyáznom, és mindig nagyon határozott nemet mondanom. Biztos vagyok benne, hogy a kísértésre csak nem lehet a válaszom. Biztos vagyok benne, hogy mit nem szabad néznem, mire nem szabad gondolnom, és mit nem szabad kimondanom, vagy ellenőrizetlenül továbbadnom.
Ugyanakkor vannak olyan helyzetek, amelyek szabadon választhatók, ott nem kell görcsölni. Az időkihasználásunkat pedig a tapasztalataink és az átgondoltságunk szerint alakítjuk.
Az Ez az a nap! ugyanezt az elvet követi és alkalmazza.
Az igenek segítenek kialakítani, hogy mik azok a pozitív szándékok, értékek, célok, feladatok, amelyek mentén élünk, amelyek meghatároznak és motiválnak bennünket.
Amikor pedig megfogalmazzuk, hogy mire mondunk nemet, az tudatja velünk, mihez ne nyúljunk, hogyan ne álljunk hozzá, merre ne menjünk, mivel ne foglalkozzunk.
Minél jobban sikerül szétválasztani a dolgokat igenre és nemre, annál céltudatosabbak és ugyanakkor védettebbek is leszünk.
Ez a mi házi feladatunk, érdemes elvégezni. Gyorsabban haladunk általa, és kevesebb kitérőt teszünk. Hatékonyabbak leszünk Isten országában. Minden kis lépésünknek örülhetünk, amivel előrébb jutunk. Odafentről pedig drukkolnak nekünk.