Négy fő álláspont létezik A jelenések könyvének az értelmezésével kapcsolatban:

  • A preterista nézet szerint A jelenések könyvében leírt események nagy része még János életében következett be, a Római Birodalom idején.
  • A történelmi nézet szerint a Jelenések legtöbb próféciája a történelem során már bekövetkezett, és a beteljesedésük ma is tart.
  • A futurista nézet szerint a Jel 3. fejezete után következő dolgok mind valamikor a jövőben következnek majd be.
  • Az idealista (vagy szimbolikus) nézet szerint e könyv a folyamatos kozmikus harc jelképes értelmezése; számos beteljesedése már bekövetkezett, illetve még be fog következni a történelem során.

A különböző nézetek eltérő álláspontokat képviselnek, de nagyon fontos, hogy a keresztények ne bonyolódjanak vég nélküli vitákba az egyes elméletek helyes voltára vonatkozóan. Akármilyen nézetet vallunk is A jelenések könyvével kapcsolatban, a legfőbb gondolat az, hogy Krisztus valamikor a jövőben vissza fog térni, és ezt a visszatérést övéi örömmel fogadják. Mindegy, mikor, hol és hogyan megy végbe Isten ítélete, Jézus megígérte, hogy egy nap visszatér majd (Jn 14,3), és a hívők ebbe az ígéretbe kapaszkodhatnak, csatlakozva János záróimájához: „…jöjj, Uram, Jézus!” (Jel 22,20)

Ezenkívül, akárhogyan értelmezzük is A jelenések könyvét, ez a mű mindenképpen arra emlékeztet és figyelmeztet bennünket, hogy amikor Jézus eljön, azokért jön el, akik benne bíznak az üdvözülés tekintetében. Nagyon sok olyan ember él a világon, aki nem hiszi, hogy Jézus az, akinek mondta magát, és ezekre az emberekre tragikus jövő vár. A Krisztusban biztos jövővel rendelkező hívőknek bátorítást kell meríteniük A jelenések könyvéből arra, hogy annyi embernek beszéljenek Jézusról, ahánynak csak tudnak, hogy minél többen osztozhassanak az örömben, amelyet a hívők élhetnek majd át Krisztus visszatérésekor.